Dnes je sobota, 23 november 2024
|
Je jedno, či máte celoročné, letné alebo zimné pneumatiky. Ak chcete zistiť, kedy boli vyrobené, pozrite si DOT kód. Tento kód nájdete na boku každej pneumatiky. Aby ste zistili dátum výroby, dôležité sú pre vás v tomto prípade tri alebo štyri posledné čísla.
Tieto posledné čísla označujú dátum výroby pneumatiky. V prípade, že sú pneumatiky vyrobené pred rokom 2000, ich dátum výroby bude obsahovať tri čísla. Ak bude mať DOT kód tri konečné čísla, napríklad 119, znamená to, že vaše pneumatiky boli vyrobené v 11. týždni roku 1999.
Naopak, ak bude koniec DOT kódu obsahovať štyri čísla, viete, že vaše pneumatiky boli vyrobené v roku 2000 a neskôr. Ako príklad uvedieme DOT kód s koncovkou 1106. Prvé dve čísla označujú opäť týždeň výroby a druhé dve rok výroby. V tomto prípade by boli vaše pneumatiky vyrobené 11. týždeň v roku 2006.
Ak vás zaujíma, odkiaľ vaše pneumatiky pochádzajú, zistíte to naozaj veľmi ľahko. Označenie krajiny pôvodu pneumatík nájdete taktiež na ich boku. Väčšinou je napísaný v angličtine, takže tam nájdete napríklad nápis Made in China.
Ak by ste chceli vedieť viac o tom, odkiaľ pochádzajú, vyčítate to z DOT kódu pneumatiky. Toto číslo totiž obsahuje aj priamo názov továrne, odkiaľ značka pochádza. Samozrejme, tento údaj už nie je také ľahké vyčítať, nakoľko treba poznať význam uvedených symbolov.
Chcete vedieť, v akej továrni boli vaše pneumatiky vyrobené? Ako príklad si uvedieme označenie pneumatík z výrobne v našom Púchove. Ak máte pneumatiky s označením J3, môžete si byť istí, že pochádzajú zo Slovenska, presnejšie z továrne Matador A.S. v Púchove.
Často sa tiež môžete stretnúť s označením HW, ktoré patrí našim českým susedom, presnejšie výrobni Barum Continental so sídlom v Otrokoviciach. Ak máte značku Michelin, je dosť možné, že vaše pneumatiky ponesú označenie B5. Ide o poľské pneumatiky z továrne Michelin v meste Olštýn.
Podľa DOT kódu viete zistiť dátum výroby, a teda si viete vypočítať, aké sú vaše pneumatiky staré. To ale ešte nič neznamená. Celé tie roky predsa nemuseli byť používané. Majú ale pneumatiky aj nejaký dátum expirácie?
Na Slovensku nemáme zákon, ktorý by jednoznačne vyhodnotil, dokedy majú pneumatiky záruku. Všeobecne sa ale kvôli bezpečnosti hovorí skôr o tom, dokedy je dobré pneumatiku používať. V súčasnosti sa odporúča po 5 rokoch vykonať zhodnotenie pneumatík a následne ich každý rok kontrolovať. Hranica, dokedy je odporúčané pneumatiky používať, je 10 rokov.
Pneumatiky nakupujte od overeného zdroja. Ak sú totiž správne skladované a majú vhodný obal, dlho si udržia svoje pôvodné vlastnosti. pre balenie, skladovanie a transport pneumatík totiž existuje norma, ktorou sú 3 roky. Od jej výroby je teda akási garancia, že 3 roky sa môžu voľne skladovať a predávať bez toho, aby stratili na kvalite.
A teda v prípade, že sú správne skladované a vo vhodnom obale, ich kvalita ostane neporušená aj dlhšie. Preto nakupujte pneumatiky vždy z overeného zdroja a pri ich výbere sa zamerajte na DOT kód. Budete mať tak lepší prehľad o tom, čo kupujete.
HYUNDAI BAYON 1.0 T-GDi21.11.2024 |
ŠKODA OCTAVIA RS21.11.2024 |
SSANGYONG KORANDO BLACK EDITION21.11.2024 |
SUZUKI VITARA 1.4 MHEV21.11.2024 |
MERCEDES-BENZ G 580 EQ13.11.2024 |
TOYOTA PROACE CITY VERSO 1.5 S-4D13.11.2024 |