Ilustračné foto: robertamsterdam.comBRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) - O slovensko-maďarské plynovodné prepojenie zatiaľ prejavilo záujem deväť spoločností. Ako informovala hovorkyňa spoločnosti Eustream Danica Beharková, zástupcovia týchto firiem sa prišli v rámci informačného dňa osobne informovať o projekt plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom. "Deväť spoločností z niekoľkých európskych krajín využilo možnosť stretnúť sa a prediskutovať aktuálne témy s oboma partnermi projektu," dodala Beharková.
Informačný deň bol podľa Beharkovej ďalším krokom záväznej fázy Open Season, v rámci ktorej záujemcovia o prepravné kapacity v plánovanom prepojení predkladajú svoje záväzné ponuky. Druhé kolo fázy Open Season vyhlásili slovenská spoločnosť eustream, a.s. a maďarská firma FGSZ ZrT, ktoré projekt výstavby plynovodného prepojenia medzi oboma krajinami majú realizovať v polovici októbra tohto roka. "Medzi najdiskutovanejšie témy patrili pozmenené kritériá pre predkladanie záväzných požiadaviek, štruktúra a dĺžka trvania záväzných objednávok a nové pravidlá pre finančné garancie, ktoré boli v rámci druhej etapy záväznej fázy Open Season upravené," konštatovala Beharková.
Záujemcovia môžu predkladať svoje záväzné požiadavky do 8. decembra tohto roka. Výsledky druhého kola záväznej fázy Open Season by mali byť zverejnené koncom decembra 2010. Ak bude záväzná fáza procesu Open Season vyhodnotená ako úspešná, nové plynovodné prepojenie by mohlo byť uvedené do prevádzky začiatkom roka 2014. "Veríme, že projekt bude úspešný. Eustream je pripravený prijať rozhodnutie o začatí budovania prepojenia veľmi rýchlo, hneď po vyhodnotení záväznej fázy Open Season," konštatoval predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Antoine Jourdain. Prvé kolo fázy Open Season nebolo úspešné na maďarskej strane.
Memorandum o porozumení o vybudovaní nového plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom podpísali spoločnosti Eustream a FGSZ v júni minulého roka. Plánovaný plynovod by mal mať dĺžku asi 115 kilometrov, na slovenskej strane necelých 16 kilometrov. Plynovod bude spájať vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a obcou Vecsés na predmestí Budapešti.
Vďaka novému prepojeniu môže byť Slovensko v budúcnosti napojené na pripravované európske plynárenské projekty ako Nabucco, South Stream alebo terminál na kvapalný zemný plyn (LNG) v Chorvátsku. Projekt prepojenia Slovenska s Maďarskom je oficiálne zahrnutý do Plánu hospodárskej obnovy Európy (EERP), ktorý spustila Európska komisia v decembri 2008 a získal z európskych peňazí zhruba 30 mil. eur.