Televízna relácia Autosalón sa v premiére vysiela každú nedeľu na STV1 o 9:40
s reprízami v utorok o 17:30 na STV2, v stredu o 5:30 na STV1 a v sobotu o 10:50 na STV2
Hyundai SANTA FE
 
 
Aktuálna súťažná otázka

Musí mať zimná pneumatika dezén minimálne 3 mm?
 
A: Áno

B: Nie

 
 
 

ŠKODA odporúča: myslite na zimu už teraz

Automagazín - Auto-Moto

2013-10-24 11:16:00
BRATISLAVA 24. októbra (WBN/PR) - Prípravu automobilu na zimnú sezónu by nemali motoristi podceniť a nechávať ju až na poslednú chvíľu. Špeciálne v zimnom období dochádza k rýchlym a nečakaným zmenám počasia, a tým aj podmienok na vozovke. Odborníci zo ŠKODA AUTO Slovensko pripravili pre motoristov odporúčania a tipy, ako včas a správne pripraviť automobil na zimu.

Prezutie auta na zimné pneumatiky by malo byť samozrejmosťou, pozornosť však treba venovať aj ďalším aspektom. „Príprava auta musí byť komplexná, aby sa motoristi vyhli nepríjemnostiam, ktoré sú spojené so zimnou prevádzkou. Pripravili sme odporúčania a tipy, ako sa nenechať zaskočiť a byť pripravený. Pokiaľ chcete mať stopercentnú istotu, odporúčame navštíviť autorizovaný servis, ktorý zaručí odborný prístup podľa najnovších smerníc a pokynov výrobcu. Auto vám dokonale skontrolujú a pripravia na zimu po všetkých stránkach. Autorizované servisy ponúkajú široký výber originálneho príslušenstva od diskov a zimných pneumatík cez náplne až po stierače,“ hovorí Róbert Hukel, vedúci After Sales spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Neriskujte a prezujte na zimné pneumatiky včas
Používanie zimných pneumatík na Slovensku je povinné, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Keďže počasie sa v jesenných a zimných mesiacoch mení veľmi rýchlo a nepredvídateľne, základom prípravy auta na zimu musí byť včasné prezutie letných pneumatík na zimné. Všeobecným pomocníkom je ukazovateľ priemernej dennej teploty. Ak sa priemerná denná teplota pohybuje pod hranicou 7°C, je ten správny čas. Zmes zimných pneumatík je mäkšia, a tým si zachováva oveľa lepšiu priľnavosť k vozovke aj pri nižších teplotách. Zimné pneumatiky by ste mali ponechať na vozidle približne do konca marca. Pokiaľ svoje auto obúvate na nové pneumatiky, je nutné ich ešte zabehnúť, pretože optimálne vlastnosti získavajú približne po 300 km. Počas zimy je dôležitá aj pravidelná kontrola prípadného poškodenia, následne vyváženie a kontrola tlaku.

„Pre našich zákazníkov sme pripravili unikátnu službu s programom ŠKODA Pneugarancia, ktorú ocenia najmä počas zimy pri jazde po nekvalitných cestách. Zakúpením zimných kompletných kolies zo sortimentu ŠKODA Originálneho príslušenstva získavajú automaticky garanciu aj na neopraviteľné poškodenia a defekty spôsobené neúmyselne pri bežnej prevádzke vozidla. Program platí až na obdobie 3 rokov od zakúpenia, teda aj po uplynutí štandardnej dvojročnej záručnej doby. Výška zľavy závisí na hĺbke zostatkového dezénu,“ dopĺňa Róbert Hukel.

Myslite na bezpečnosť, neohrozujte seba ani ostatných
Prvou vecou, ktorú pred štartom musíme urobiť, je odstránenie snehu a námrazy na oknách. Vidieť a byť videný. Toto pravidlo platí v zime dvojnásobne. Nedostatočným očistením auta od snehu a námrazy neohrozujete iba seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Odporúčame preto nepodceňovať toto riziko a radšej vstať skôr, dôkladne auto pripraviť na cestu. V prípade zapríčinenia nehody s nesprávne vyčisteným autom môžete mať problémy nielen s políciou, ale i poisťovňou. Nezabudnite mať v aute pripravenú metličku na sneh a škrabku na ľad. V nových modeloch značky ŠKODA je škrabka vždy po ruke vo viečku palivovej nádrže.



Skontrolujte stierače a ostrekovaciu sústavu
K dobrému výhľadu z interiéru automobilu patria aj kvalitné stierače. V zime sú stierače spolu s ostrekovačom oveľa viac využívané, a preto nezabudnite preveriť ich funkčnosť v predstihu. Pokiaľ tie vaše nie sú v dobrom stave, odporúčame ich vymeniť čo najskôr. Samozrejmosťou je kontrola funkčnosti ostrekovacej sústavy a výmena letnej náplne ostrekovača za zimnú v odporúčanej koncentrácii.

Nezabudnite na akumulátor
Pred zimnou prípravou určite odporúčame skontrolovať si akumulátor. Práve ten je v zime nadmerne namáhaný a môže ľahko zradiť. Kontrola a premeranie, resp. výmena akumulátora za nový môže ušetriť nechcené problémy na ceste. Majiteľom vozidiel so skorším dátumom výroby odporúčame skontrolovať zapaľovaciu sústavu aj sviečky. V aute sa oplatí mať aj štartovacie káble. Pokiaľ sa vám akumulátor vybije, auto naštartujte pomocou nich. Neodporúčame auto roztláčať, mohli by ste zničiť katalyzátor.

Jazdite plynulo a vyhýbajte sa prudkému brzdeniu
Myslite aj na brzdy, ktoré je nevyhnutné mať v stopercentnom stave, a nezabudnite ani na kontrolu brzdovej kvapaliny. V zimných mesiacoch sa snažte vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi vozidlami a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom. Ak cestujete na hory, vhod môžu prísť i snehové reťaze či vrecko plnené soľou alebo pieskom. Odporúčame si nasadzovanie reťazí nacvičiť v teple garáže alebo krytého parkoviska.

Zahrievanie motora v zime
V zime nenechávajte motor bežať na voľnobeh, k zahriatiu mu tým nepomôžete. Bez ohľadu na to, či máte benzínový alebo dieselový motor, najlepšie motor zahrejete pri plynulej jazde. Kým motor nie je zahriaty, odporúčame jazdiť v nízkych otáčkach a nevytáčať motor. Majitelia dieselových motorov by mali toto pravidlo dodržiavať o to dôslednejšie, že motory tejto konštrukcie sa zahrievajú pomalšie ako benzínové. Rovnako tak motory vybavené turbodúchadlom treba zahrievať citlivo a nedupať na plyn hneď po naštartovaní. Pri dodržiavaní uvedených jednoduchých pravidiel vám to motor vráti v podobe dlhšej živortnosti a spoľahlivej prevádzky.
Autor: Redakcia 4Tv
 
 
 
 
 
© 4TV, s.r.o. 2010, Všetky práva vyhradené!
Akékoľvek kopírovanie a rozširovanie textov a fotografií, alebo ich častí je povolené len s písomným súhlasom prevádzkovateľa.

Webhosting a registrácia domén