Peter Hámor s Yetim v Himalájach.BRATISLAVA 4. júla (WBN/PR) - Peter Hámor strávil poslednú expedíciu v Himalájach s Yetim. Sám ho nazval svojim najstabilnejším partnerom. Nešlo však o historický objav bájneho snežného muža, ale o malého plyšového Yetiho od ŠKODA AUTO Slovensko, ktorý absolvoval celú expedíciu spolu s Petrom.
„Naozaj som bol v Himalájach s Yetim,“ uviedol úspešný slovenský horolezec a himalájista Peter Hámor. „Mal som ho v batohu stále, takže bol so mnou všade. Od Kathmandu cez údolie Solo Khumbu, Pumori, až po vrchol Makalu. Tohto roku bol mojim najstabilnejším partnerom, ktorý so mnou absolvoval celú expedíciu. Teda ja s ním, pretože on je v Himalájach vlastne doma,“ dodal Hámor.
Väčšina slovenských dovolenkárov má v lete namierené k moru, no nájdu sa aj takí, ktorí leto radi strávia na Slovensku. Práve to dovolenkárom ponúka možnosť aktívne stráviť dni voľna, napríklad na horách. ŠKODA AUTO Slovensko v spolupráci s Petrom Hámorom, úspešným horolezcom a slovenským himalájistom, práve preto pripravila sedem praktických rád ako zdolať hory.
„Horolezectvo je netradičnou, no výbornou formou aktívneho oddychu. Keďže má Slovensko ako krajina výborné podmienky na rozvoj horolezectva, odporúčam vyskúšať túto miestami adrenalínovú činnosť všetkým, ktorí si chcú leto spestriť niečím netradičným. Vysoké Tatry sú na začiatky ideálne, ponúkajú všetko, čo správne vrchy na zdolávanie majú mať,“ povedal Hámor.
Peter Hámor je himalájista a inštruktor horolezectva, ktorý má na svojom konte veľa náročných expedícií a horolezeckých výstupov doma i v zahraničí. Doteraz stál na vrcholoch ôsmych osemtisícoviek a je zatiaľ jediným Slovákom, ktorému sa podarilo vystúpiť na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Je autorom knihy KORUNA ZEME.
Tipy Petra Hámora na správne zdolanie vrchov:
Pravidelný tréning - Najlepším tréningom na lezenie je samozrejme lezenie, preto sa snažte liezť čo najviac.
Znalosti – Medzi základné znalosti patrí najmä orientácia v horách, pohyb v nich nielen za dobrého počasia, ale najmä v noci či počas víchrice. Správny horolezec musí samozrejme vedieť podať aj prvú pomoc. Okrem tohto kurzu je nutné absolvovať lavínový kurz, ľadovcový kurz, kurz lezenia po ľade a skalného a ľadovcového lezenia.
Príprava expedície – Príprava na expedíciu je mimoriadne dôležitá. V prípade výstupu v zahraničí je potrebné si skontrolovať platnosť cestovných dokladov, pozrieť predpoveď počasia na dni výstupu a poistiť sa pre prípad rizika. V základnej výbave horolezca taktiež nesmie chýbať aktuálna mapa oblasti, ideálne s mierkou 1 : 25 000, satelitný telefón a hodinky.
Bezpečnosť – Nikdy nezanedbávajte vlastnú i cudziu bezpečnosť. Do hôr sa preto nikdy nevyberajte bez osobnej lekárničky, bivakovacieho vaku, chemického svetla na signalizovanie polohy či čelovej lampy s náhradnou batériou.
Dôležité doplnky – Správny horolezec ma vždy pri sebe niekoľko dôležitých doplnkov. Medzi najbežnejšie a zároveň najpotrebnejšie patrí kvalitný zatvárací nôž, slnečné okuliare s UV filtrom, buzola, výškomer, GPS a batoh s objemom aspoň 30 litrov. V lete taktiež nezabudnite na aspoň 1,5 l fľašu s tekutinami.
Oblečenie a obuv – Najdôležitejšou súčasťou oblečenia je bunda s kapucňou. Tá by ideálne mala byť odolná voči vetru a neprepúšťať vlhkosť. Ďalšou dôležitou súčasťou sú vzdušné a čiastočne nepriepustné nohavice, teplá bunda, tie by ste mali doplniť kvalitnou obuvou, kevlarovou alebo koženou.
Jedlo a pitie – Pre prežitie počas expedície v horách je nutné sa dostatočne stravovať a piť. Preto je potrebné zaobstarať si varič s palivom, ideálne na plyn alebo benzín. Lieh ako palivo neodporúčam. Na zapálenie variča je potrebné mať zapaľovač, ideálne ešte jeden do rezervy. Z klasickej príborovej sady stačí lyžica. Pri príprave jedla hrá hlavnú úlohu chuť a dĺžka prípravy, až potom energia. Rovnaké podmienky platia aj pri pití, dôležitejšia než energia, je chuť.