BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) - Všetci, ktorí si dali zošrotovať autá v stredu a vo štvrtok, dostanú svoju prémiu. Ubezpečil o tom minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v diskusnej relácií Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12, ktorého prekvapil "rýchly nábeh ľudí". Poslanec NR SR Július Brocka (KDH) tvrdí, že išlo o zlé opatrenie, ktoré s riešením krízy nesúvisí - naopak, ešte ju prehĺbi. Predlžovať by sa nemalo, slovenská ekonomika na to nemá. Ministerstvo ho naopak podporovať bude, treba si počkať na zasadnutie krízovej rady.
Jukos už nemá možnosť odstúpiť od zmluvy, povedal minister, keď s Brockom diskutoval o prevzatí stopercentnej kontroly štátu nad strategickým Transpetrolom. Štát platí prostriedky za akcie na špeciálny účet v holandskej banke, o ktorých rozhodne až súd. "My máme platbu garantovanú," ubezpečil minister. Na oslavy je ešte priskoro, oponoval mu Brocka.
Ako povedal Jahnátek, zmluva s Jukosom bola nevýhodná. To, že Transpetrol bude v rukách Slovákov, je dobré. Brocka vyhlásil, že je výhodou pre Slovensko, keď získa späť akcie, ale s týmto súhlasí iba v prípade Transpetrolu, lebo to je podľa neho osobitný prípad. Táto transakcia je výhodná, tvrdí Jahnátek. Keď Transpetrol v roku 2002 privatizovali, bol v ňom výrazný deficit. Slovensko teraz Transpetrol kupuje zo ziskom.
Pri prevzatí kontroly nad strategickým podnikom musí Slovensko ešte dostať súhlas od valného zhromaždenia predstavenstva, ktoré má právo zablokovať transakciu, a Protimonopolného úradu SR. Potom sa zmení riadenie spoločnosti, organizačný a rokovací poriadok a až následne bude možné rozvíjať investície. Jednou z nich je napríklad oddelenie potrubia ľahkej a ťažkej ropy, najdôležitejšou je prepojenie Bratislava - OMV Schwechat, kde projekt zvýši prepravnú kapacitu zo Slovenska.
SITA